logo

Bushcraftportal.cz

Odpočinek sbalený do kapsy – hamaka DD Hammocks SuperLight 270 g

26.04.2021 / Kategorie: Batohy, tašky, Přežití, dovednosti, Přístřešky, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 2

Při toulání přírodou chce člověk nejen hltat kilometry, ale také se zastavit a vnímat přírodu. Není nad to, sednout si na teplej kamen nebo kládu, …

Při toulání přírodou chce člověk nejen hltat kilometry, ale také se zastavit a vnímat přírodu. Není nad to, sednout si na teplej kamen nebo kládu, nebo se rozvalit na teplou mez či měkkej mech. Jenže nic není ideální a někdy je potřeba jít tomu pohodlí při odpočinku naproti.

Byly doby, kdy jsem chodil dálkové trasy, třeba 50 km za den, ale posledních pár let si vystačím s kratším úsekem, ale o to víc si užívám okolí.

Říkejte tomu třeba líné cestování, ale když si uděláte na 3 km trasy kolem skal nebo potoka takové 2 hodiny čas, tak zjistíte, kolik je kolem Vás zajímavých věcí, které hltačům kilometrů utečou. I na takové potulce si chce člověk odpočnout.

Nejsem ten, co by čekal s potulkou po okolí na super počasí, a tak často vyrážím i ve vyloženě ošklivém. Když má člověk dobré vybavení, tak to jde.

Dlouhý čas jsem odpočíval na zemi, jako podložku jsem používal karimatku, celtu nebo kožešinu. 

Ale pokukoval jsem po hamace. Ani né tak na spaní, ale spíš na to lenošení. 

Kolegové jsou hamakáři a já jsem jediný, kdo ještě spí na zemi.

I když jsem si hamaku občas půjčil a spalo se mi na ní celkem dobře, tak zůstanu věrný bivakování na zemi. 

Ale začal jsem kombinovat odpočinek právě s houpací sítí.

V naší nabídce najdete hamaky od DD Hammocks a Amazonas. Já jsem si při výběru dal jasný cíl, a to co nejmenší a nejlehčí typ. 

Vyhrála právě DD Hammocks Super lite, která váží jen 270 g a vejde se do kapsy u bundy nebo kalhot. Pořídil jsem k ní dva zavěšovací popruhy a dvě karabiny. 

Skladnost a váha byly hlavní kriterium. A dalším plusem je snadné a rychlé zavěšení. Což tahle od DD splňuje. 

Koncem hamaky prochází lanko, které je zakončené očkem a důmyslným stahováním. 

Stahování vypadá, že jeden provázek je protažený vnitřkem druhého a tím se o sebe tře a dá se jednoduše utáhnout i povolit. Jak to funguje, mrkněte spíš na video, ale myslím, že i z fotek je to jasné.

Je to rychlé, funguje to dobře a pevně drží.

A to mi na tom baví. Můžu tak hamaku natáhnout do minuty a doslova kdekoliv. Tedy tam, kde jsou dva stromy nebo lépe řečeno dvě místa, kam se dá hamaka natáhnout. 

Hodně ji využívám v zimě, kdy je všude voda nebo sníh a válet se v mokru nechci.

Hamaka je na tohle ideální, ať už si chcete sednout nebo lehnout.

Nástup a výstup do hamaky chce trochu cviku, ale není to složité. Odpočinek v ní je super. Lehké houpání uspí každého. Hamakáři mají samozřejmě vychytané i další věci, jako je spodní zateplení anebo zastřešení pomocí plachty. 

Ale jak už jsem říkal, já jí mám na odpočinek. V létě je to na pohodu, ale v chladnějších měsících je po pár hodinách odspodu zima. V tom případě to zateplení chce. 

Jako zateplení lze použít Swagman roll, který mám na sobě
Očka pro zavěšení zateplení

Pro mě má hamaka velký benefit právě v nabízeném pohodlí, snadné instalaci a nízké váze. Prostě odpočinek zabalený na cesty. 

Krásný pocit si natáhnout hamaku v neschůdném terénu a při jemném pohupování potichu pozorovat život kolem vás. 

Hamak je široká nabídka. Jsou i veliké a vychytané, třeba s konstrukcí a moskytiérou a podobně. Já šel cestou minimalismu, protože jí prostě používám na odpočinek. Často se vrtím a měním polohy, spát v hamace celou noc prostě neumím. Natáhnout se na dvě tři hodinky to ano, ale jinak stále dávám přednost spaní na zemi pod plachtou nebo v bivaku.

Zde použitá na nocování na půdě, zavěšená mezi trámy

DD Hammock je specialista na hamaky, vybere si každý. Záleží, jaké vlastnosti čekáte a na jaké použití budete hamaku chtít. Já volil Superlight proto, že jí můžu mít každý den u sebe a tak je DDčko často používanou součástí mého vybavení.

V zimě byla v zápřahu skoro každý den, ale ani v létě se neztratí. 

Edit : 2.12. 2021

Po upozornění od dovozce DD hammocks se musím omluvit a opravit následující věc v recenzi.

Když jsem zavěšoval hamaku DD hammocks, tak jsem ke spoji lanka hamaky a upínacího popruhu použil karabiny, které jsem si musel k hamace přikoupit. Netušil jsem, že je spojovací karabinka již v balení s hamakou. Ano, je to onen kroužek z lanka.

Ve skutečnosti je to lanková karabinka, která vlastně funguje stejně jako stahovací lanko na hamace. Lehce se povolí a pak tlakem na oplet zase utáhne k uzlíku. Lépe to jde popsat jen ve videu, které přikládám dole. 

Ještě jednou se omlouvám, s lankovou karabinou jsem se ještě nesetkal. Děkuji za upozornění. Kraken 

Hezký den přeje Kraken 

2 komentářů

 1. ŠedejVlk
  dne 27.4.2021 v 0.38

  Jo hamaka je super. Poslední tři roky spím venku téměř výhradně v hamace i ve větších mrazech ( -13°C) a stačí mi zatím 1cm karimatka. Perfektní je možnost spát i v prudkém svahu, když člověk nestačí najít rovnější místo na spaní.

 2. E-Ryc
  dne 18.5.2021 v 6.23

  Jen poznamka, z popisu na eshopu to neni uplne zrejme, ale tree huggers (popruhy kolem stromu) jsou soucasti baleni, neni treba je kupovat zvlast. No co, na neco se vyuziji 😉
  Pevne karabiny tam nejsou, misto toho je tam nejaky provazkovy forichtung nazyvany soft carabines (zatim nevyzkouseno, pouzil jsem normalni kovove karabiny).


Zanechat komentář