Klasická hororová story

Určitě už jste na někoho takového narazili, nebo se vám to někdy přihodilo (nebojte, nám taky). Turista, který spěchal a jídlo na výlet si nakoupil až po cestě v supermarketu. V rychlosti si nabral jídlo do vozíku, zaplatil, naházel to všechno do tašky… a tu tašku si pak úplně celou nacpal do batohu.

V lese u ohně na něj pak z batohu vybafne velká a neforemná žlutá igelitka s nápisem Billa. A náš výletník se dá do vybalování svačiny. Vytáhne si pečivo z pytlíku. Šunku, sýr a špekáčky vysvobodí z plastových obalů, a ovoce a zeleninu vysype ze sáčků. Vedle něj mezitím rychle roste hromádka jednorázových obalů, které nejenže šustí a zabírají hodně místa, ale taky si je bude muset z lesa odnést!

Víme, ve spěchu se to někdy řeší složitě. Když je ale k dispozici nějaký čas na přípravu, existuje mnoho způsobů, jak vyřešit přepravu jídla o poznání pohodlněji a elegantněji. Postupně tady nebo u mě na blogu rozepíšu, jak a do čeho balíme jídlo a vodu na cesty. Dneska ale začneme zvolna – kořením. Kdo by svůj kulinářský skvost na ohni nechtěl dotáhnout k dokonalosti?

Vyrob si kořenku na cesty

V článku na mém blogu jsme společně s mým manželem Jirkou – vášnivým to bushcraftovým experimentátorem – rozepsali, v čem na cestách uchováváme koření (a jaké s sebou zrovna nosíme), olej nebo cukr. Tyto nádobky jsou běžně dostupné na trhu a mnohokrát se nám osvědčily. Ne náhodou máme některé z nich právě z Bushcraftshopu.

V tomto článku ale půjdeme ještě o krok dál, a sice tak trochu cestou zero waste, neboť Jirka nám-vám pár kořenek vyrobil. A tak vám přinášíme návod, jak si sami vyrobit kořenku z věcí, které pravděpodobně máte doma. Můžete si zvolit, zda bude jednokomorová nebo dvoukomorová (např. na pepř a sůl).

Budeme potřebovat:

2x petlahev s širokým hrdlem
Pilku na železo či multifunkční kleště
Nůž
Smirkový papír (různé hrubosti)
Líh
Sekundové lepidlo
Truhlářskou svěrku nebo gumičku

A teď se pojďme pustit do samotné výroby.

Krok č. 1 – vypláchnuté a vyschlé lahve uřízneme u hrdla do nejblíže k plastovému prstenci. Snažte se opravdu co nejblíže, tak abyste si ušetřili práci v následujícím kroku.

Krok č. 2 – nyní se musí prstenec plastu co nejvíce vyhladit. Začínejte postupně od nejhrubšího smirkového papíru po ten nejjemnější. Pokud doma máte o kůži s brusnou pastou na leštění ostří nožů, tak jako poslední krok můžete použít i tu.

Krok č. 3 – nyní onu vyleštěnou plochu odmastíme lihem a oba dva protikusy přilepíme k sobě. Pokud chceme mít komory dvě, tak mezi oba díly vložíme plastovou vložku, která je zde vyrobena z jiného širokého víčka.

Krok č. 4 – teď už jenom k sobě námi zhotovené dva díly přitiskneme a necháme je uschnout. Tady doporučuji postupovat podle návodu od výrobce. Mě nejlépe funguje lepidlo Gorilla glue. K samotnému zatížení můžeme použít cokoli od knih, přes gumičky až po stahováky.

Krok č. 5 – v posledním kroku můžeme svár mezi nádobkami pro jistotu překrýt vrstvou lepidla z tavné pistole, ale to není nutné. A úplně na závěr uděláme test funkčnosti. Dobré je dát do krabičky papírový ubrousek a ponořit celou krabičku na 24 hodin do vody. Tento jednoduchý test nám ukáže, jestli jsme předchozí kroky provedli správně a dostatečně dobře.

Hodně štěstí a jsme zvědaví na vaše výtvory! Jak na cestách uchováváte koření vy?

Sdílet

2 komentářů

Zanechat komentář