Nafukovací karimatky jsou tady již řadu let. Nabídka je široká a je z čeho vybírat.  Dnes se podíváme na jednu nafukovačku od firmy Klymit.

Klymit je americký výrobce špičkového kempingového a outdoor vybavení. Nafukovací karimatky značky Klymit využívají speciální technologie Body Mapping a Loft Pocket, které vám zaručí pohodlný spánek i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Tolik popis výrobce. 🙂

Jak jsem se k těmhle karimatkám dostal? Může za to zvědavost a chuť zkoušet nové věci. 

Před pár lety jsem na veletrhu viděl Klymitky z řady Recon. Ano, to jsou ty děravé, kde místo díry má vyplnit spacák a tím vytvořit vzduchovou izolaci. 

Napřed se mi nezdála konstrukce, bude to držet? Nebude se to trhat? 

Viděl jsem mraky testů a i na výstavách jsem si zkusil roztrhnout karimatku jako hada. 

Hmmm, drží to jako židovská víra.

Protože se často vrtím a spím spíš na jednom nebo druhém boku, rozhodl jsem se pro plnou verzi.

Už roky používám samonafukovací karimatky therm a rest o tloušťce 2,5 a 4,8 cm. 

U klymitky mě zaujala buřtová konstrukce a také výška 6,5 cm.

Zkusil jsem a neodolal. To spaní, tedy komfort spaní je úplně někde jinde. 

Buřtíková konstrukce pěkně podrží tělo. Spáč na karimatce neklouže tolik jako na samonafukovačkách. Véčková konstrukce hezky masíruje tělo. Prosím, neberte mě za slovo. Není to masážní karimatka. Ale chci říct, že to není hladká plocha a má to jistý efekt.

Chtěl jsem tuhle karimatku na zimu a tak jsem zvolil zateplenou verzi. Tedy Insulated. On je mezi nimi velký rozdíl. Nezateplené jsou spíš na pozdní jaro, léto a začátek podzimu. Na chladnější období bych doporučoval právě zateplenou verzi. 

Někoho může lákat menší váha a rozměr. Ano, je to tak. Zateplená verze je větší, těžší a dražší, ale prostě hřeje. 

Parametry:

Váha 680 g, rozměry 20 x 13 cm (sbalená) – tedy o něco větší než litrová lahev Nalgene.

Po rozložení je plocha 183 cm x 58 cm. Výška 6,5 cm.

Na nafouknutí vám bude stačit 10 – 20 nádechů.

Materiál 75D Polyester

Tepelný odpor byl několik let psán 4,4 R Value, ale posledních pár závozů bylo dle nové normy 1,9 R Value ASTM F3340-18.

Tak budu muset mrknout, co se zase změnilo. Je to věčný boj s normami.

Každopádně u zateplené verze se nemusíte chladu bát.

Odolnost

Vše se dá zničit a propíchnout. Je potřeba si vybírat místo a vyčistit. To Vám zaručí dlouhou životnost. Mně to nedělá problém. Už přes dvacet let jezdím se samonafukovačkama, a tak si místo na spaní vybírám.

Každopádně je to velmi odolný materiál. Dokonce jsem tuhle nafukovačku používal jako lehátko na vodu a na pláž. Vše drží jak má.

Od Klimitu mám ještě nafukovací polštářek, o kterém jsem psal zde. 

A pak jednu ultraminimalistickou nafukovačku pod záda. Po zabalení je menší než plechovka Coca-coly. Ale věnuju jí jiný článek.

Zkušenosti mám tedy dobré a né jen s jedním produktem.

Zápory

Negativa nebo zápory má tahle řada karimatek jen ve ventilu. Ten nesmyslně trčí ven z karimatky v místě hlavy. Ovládání ventilu je snadné, pootočením ho odjistíte, vytažením uvolníte cestu vzduchu a můžete foukat. Není zde zpětný ventil, ale pokud si potřebujete odpočnout, stačí zasunout ventil a je klid. I vyfukování je snadné, vytáhnete ventil a už to syčí.

Ale proč to sakra tak trčí? Therm a rest má ventil do boku, Sea to summit má plochý ventil. Jen tady trčí ventil k nebi.

To mně tedy dost vadí. Ale třeba je to blbina a jsem jen puntíčkář.

Jinak nemůžu proti Klymitce říct půl slova. 🙂 

Pohodlnost spaní je slušná, jednoduchost nafouknutí i zabalení také. V sadě je i obal a v něm malá opravná sada. 

Prostě ideál. Jen ten ventil 🙂

Pokud jste na buřtech nespali, zkuste to. Je to proti ploché karimatce jiná liga. I když pro někoho to bude už moc vysoké a bude se na tom houpat jako na vodě. Mně to nevadí. Krásně se na ní dá spát i na boku a nedotýkám se kyčlemi země.

Schválně jí na nějaké prodejně omrkněte. Hezký den přeje Kraken


Sdílet

3 komentářů

  1. Ahoj, jenom taková technická ze zvědavosti, v čem spočívá „zateplení“? Je to jenom o tom že je vyšší, nebo je tam nějaká vrstva něčeho co izoluje?

    • Ahoj, je tam navic izolacni vrstva, proto je tezssi nez neizolovana verze. Pri nizkych teplotach kolem -10 je vhodne ji doplnit alumatkou nebo tenkou penovkou a pri spani na snehu pod ni dat treba tyvek, aby snih nelezl mezi spary a nestudil skrz ne.

  2. ahoj, je tam vrstvaizolace, vzduch samotný by moc neizoloval. Při teplotách kolem -10 je dobré ji doplnit dospod alumatkou a při spaní na sněhu třeba tyvekem aby snih nelezl mezi spary a nestudil skrz ně.

Zanechat komentář