O prázdninách roku 2023 jsem netrpělivě očekával balíček z Kronia, kde měla být na test nová svítilna Amber V2.0.

Do té doby jsem měl vždy u sebe starší verzi původní Amber, kterou jsem testoval v roce 2019.

Těšil jsem se na srovnání obou kousků. Recenze na tu starší verzi najdete zde a přiložím i video.

V době, kdy jsem svítilnu testoval, tak se ještě prodávala ta stará verze, dnes už na e-shopech najdete jen tu novou. 

I když jsem novou Amber využíval velice často, tak jsem si dával s recenzí tak dlouho na čas, až už je pozdě. A když mrknu na YT, s recenzí vyšel snad už každý. 🙂 Nevadí, videorecenzi mám už nějaký čas na kanále JuBö Bushcraft Czech Republic, a chtěl jsem pro úplnost mít i psanou.

Než se vrhneme na moje pocity a zkušenosti, přihodím holá fakta o této svítilně. 

Max výdrž: 400 hod
Napájení: 2x CR123A, 1x 18650, USB dobíjení
Počet režimů: 8
Barva světla: Neutrální bílá (4000-5000 K), Červená
Vodotěsnost: IP68 (ponor 2 m)
Světelný zdroj: Luminus SST-40, Everlight 2835
Hmotnost: 157 g

Nová generace nabíjecí čelovky Fenix HM61R Amber V2.0 nabízí světelný tok až 1600 lumenů (ANSI) neutrálního bílého světla (4500 K) s dosvitem až 162 metrů. Vybavena je i červenými LED Everlight. Napájí ji jeden nabíjecí Li-ion akumulátor typu 18650 s kapacitou 3400 mAh, který se dobíjí přímo ve svítilně přes magnetický konektor, nouzově lze k napájení použít i dvě jednorázové lithiové baterie CR123A. Akumulátor má navíc zabudovaný USB-C konektor, takže ho lze snadno nabíjet i mimo čelovku bez magnetického kabelu.

V ovládacím tlačítku je zabudovaná indikační LED, díky které budete vždy vědět, kdy akumulátor dobít. Koncovka svítilny je magnetická, takže ji lze snadno uchytit na cokoliv železného. HM61R Amber V2.0 disponuje osmi různými režimy osvětlení, které umožní volit mezi vysokým výkonem a dlouhou výdrží (až 400 hodin). Svítilna je napájena digitálně kontrolovaným konstantním proudem pro zaručení stálého světelného výkonu i při snižování napětí v bateriích (při jejich pozvolném vybíjení).

Celokovová konstrukce zajišťuje vysokou odolnost, optimální chlazení a zároveň je plně vodotěsná dle standardu IP68 až do hloubky 2 metry pod vodou. Praktičnost čelovky zvyšuje možnost vyjmout světlo z hlavového držáku a používat ji i jako kapesní či pracovní svítilnu. Navíc je čelovka opatřena ocelovou odnímatelnou sponou, takže ji snadno uchytíte na kapsu či popruh. Multifunkční svítilna Fenix HM61R Amber V2.0 je ideálním společníkem pro různorodé sportovní aktivity, výlety do přírody i do domácnosti a na práci.

Verze HM61R Amber V2.0 je speciálně upravena pro český a slovenský trh, proti standardní verzi se liší v těchto bodech:

 • Akumulátor vyvinutý pro nás je vybaven vlastním USB-C konektorem.
 • Dioda má neutrální odstín světla místo studeného.
 • Vysoký (high) režim má výkon 400 lumenů. Výdrž v high režimu se tak prodloužila oproti standardní verzi HM61R V2.0.
 • Silnější červené světlo má maximální výkon až 10 lumenů.
 • Paměť na poslední režim červeného světla.
 • Po odemknutí se zapne do bílého světla.

Parametry čelovky Fenix HM61R Amber V2.0

 • Je použita prémiová výkonná LED Luminus SST-40 s neutrálním odstínem světla (4500 K) a životností 50000 hodin a dvě červené LED Everlight.
 • Pět režimů bílého světla: 1600 lumenů (2 hodiny) -> 400 lumenů (4 hodiny) -> 150 lumenů (12 hodin) -> 50 lumenů (35 hodin) -> 5 lumenů (300 hodin)
 • Tři režimy červeného světla: 1 lumen (400 hodin) -> 10 lumenů (40 hodin) -> červené blikání 10 lumenů (80 hodin)
 • Měřeno s Li-ion akumulátorem 18650 s kapacitou 3400 mAh (součást balení).
 • Napájení: jeden Li-ion akumulátor 18650 nebo nouzově dvě jednorázové CR123A baterie.
 • Inteligentní ochrana proti přehřátí.
 • Digitální konstantní regulace výkonu.
 • Nabíjení přes magnetický konektor v čelovce, nebo přes USB-C přímo na akumulátoru.
 • Nabíjení plně vybitého akumulátoru Fenix ARB-L18-3400U V2.0 trvá zhruba 4 hodiny.
 • Plynulý světelný kužel s dosvitem až 162 metrů (6566 cd)
 • Rozměry: 103 mm délka x 36 mm šířka x 45 mm výška (včetně držáku čelovky).
 • Hmotnost: 157 gramů (včetně popruhu a akumulátoru).
 • Indikace kapacity akumulátoru a upozornění na nízké napětí.
 • Svítilna má paměť a zapne se vždy v posledním nastaveném režimu (platí pro bílé i červené světlo, kromě nejvyššího režimu 1600 lumenů, kdy se zapne v režimu 400 lumenů).
 • Magnetická koncovka, čelovku lze upevnit na cokoliv železného.
 • Ochrana proti opačnému vložení baterie (přepólování).
 • Komfortní popruh s reflexními prvky.
 • Jednoduché ovládání jedním spínačem.
 • Tělo vyrobeno z vysoce pevné slitiny leteckého hliníku A6061-T6.
 • Odolný těžce poškrábatelný povrch – Type III hard anodized.
 • Nárazuvzdorná pádům z výšky 2 metrů.
 • Vodotěsná a prachotěsná dle standardu IP68 (testováno pod vodou v hloubce 2 metry po dobu 30 minut).
 • Kvalitní TIR optika s vysokou propustností světla.
 • Součástí balení je čelovka HM61R Amber V2.0, spona, akumulátor ARB-L18-3400U V2.0, náhradní o-kroužek, nabíjecí magnetický USB kabel (není kompatibilní se starou verzí HM61R).
 • Lze dokoupit sadu černých popruhů AFH-02 bez reflexních prvků. Vhodné například pro myslivost, armádu či policii.
 • K čelovce lze dále dokoupit USB adaptéry do elektrické sítě nebo auta, USB-C kabel, pouzdro Fenix APB-20, velké pouzdro Fenix APB-30, držáky twofish bikeblock, lockblocks anebo držák pro uchycení na cyklistická řídítka.
 • Pro snadné uchycení na přilbu lze dokoupit nalepovací držák Fenix ALG-03, nebo držák do NVG montáže Fenix ALG-04.

Použití

 • Vypnutá čelovka se zapne do naposledy použitého režimu bílého světla (s výjimkou nejvyššího režimu bílého světla 1600 lumenů) podržením tlačítka po dobu 0,5 vteřiny.
 • Vypnutá čelovka se zapne do naposledy použitého režimu červeného světla dvojitým rychlým stiskem tlačítka.
 • Zapnutá čelovka se vypne podržením tlačítka po dobu 0,5 vteřiny.

Pokud je čelovka zapnutá, tak lze krátkými stisky tlačítka cyklicky přepínat režimy výkonu v pořadí 5 – 50 – 150 – 400 – 1600 lumenů (při zapnutí do bílého světla) resp. červená 1 lumen – červená 10 lumenů – červené blikání (při zapnutí do červeného světla). Svítilna má paměť a zapne se vždy v posledním nastaveném režimu (platí pro bílé i červené světlo, s výjimkou nejvyššího režimu bílého světla 1600 lumenů).

Přepínání mezi barvami: Při zapnuté čelovce lze mezi bílým a červeným světlem přepnout držením bočního tlačítka po dobu 1,2 sekundy.

Ochrana proti přehřátí: Při dlouhodobém používání svítilny na vysoké režimy výkonu se akumuluje velké množství tepla. Když čelovka dosáhne teploty 65 °C nebo vyšší, automaticky sníží výkon, aby se teplota snížila. Když teplota klesne pod 65 °C, umožní pak uživateli opětovnou volbu vysokých režimů.

Indikace stavu nabití baterie: Pokud je čelovka vypnutá, tak jedním krátkým stiskem tlačítka se na 3 vteřiny zapne indikace stavu nabití akumulátoru, která je zobrazena barevným podsvícením tlačítka:

 • Konstantní zelená: 100 % – 85 %
 • Zelené blikání: 85 % – 50 %
 • Konstantní červená: 50 % – 25 %
 • Červené blikání: 25 % a méně (čelovku co nejdříve dobijte)

Indikace je aktivní pouze s nabíjecím Li-ion 18650 akumulátorem.

Tyhle všechny informace se můžete dočíst v e-shopu u produktu. Dávám to sem, aby bylo vše pěkně pohromadě. 

Moje zkušenosti

Svítí jako blázen. 🙂 Někde jsem řekl, že ji používám hlavně v noci, a byl jsem terčem posměchu. Ale pokud mám čelovku po ruce, tak jí často využiju i během dne. Když narazím při potulce v lese na nějakou jeskyni, když mi na autě začne něco klepat v motoru, u kola apod. Takže ano i ve dne jsem schopen využít čelovku.

Už jsem prostě naučený, že nějaké světlo mám v každém batohu či brašně. Je to pár let, kdy jsem nosil ruční svítilnu s delším dosvitem a čelovku. Každá má svoje plusy a minusy. Už první generace Amber ty rozdíly smazala, a V2.0 je zase o kus dál. Pracovně jí říkám Donšajn. 🙂 Kdo zná Cimrmany, tak ten ví, o co jde.

Od Fenixu mám několik výkonných svítilen. Ty mám většinou díky speciálním montážím na zbraních. Tam se mi líbí jejich dosvit, cca 100 – 300 metrů. Amber V2.0 je svým světelným kuželem schopná dosvítit cca 160 metrů. A to je úctyhodný výkon. U ručních svítilen je to spíš průměrný výkon, ale u čelovek je to špička. Ano, jsou i výkonější čelovky, ale jsou větší, těžší a nedají se tak jednoduše vycvaknout a použít jako svítilna do ruky. 

Pecka je i klip, za který se dá svítilna zaháknout o kapsu, popruh, molle vazbu, nebo lanko. V zadní části je magnet, který miluju od první generace. Fajfková konstrukce do L a magnet na konci je prostě geniální. 

Kolikrát mi asistovala při hrabání se v autě. Jen tedy nesmíte mít půlku auta z hliníku jako já, pak se nechytáte. Ale vždy se najde šroubek nebo kolínko, na které se magnet chytí.

+ plusy

Bytelná konstrukce. Magnetické nabíjení a možnost vyjmout nabíjecí článek a nabíjet ho díky USB portu zvlášť. To je pecka. 

+ Možnost mít svítilnu jako čelovku nebo jí vycvaknout a mít jako ručku. Super.

+ Silné bílé ale i červené světlo. A mnoho režimů svícení je Top.

+ Líbí se mi rozložení váhy díky popruhům na hlavě. Ty jsou standartně oranžové s odrazkou, ale dají se koupit i tajné, černé. 

+ Jako plus beru i rozměry a váhu. Není to nic velkého ani těžkého, a přitom je to ruční dělo. 

Vždy si rád na kurzech zamachruju. A tahle svítilna pak maká celý večer, jak si ji skoro každý účastník kurzu chce půjčit a zkusit.

+ Jako plus bych uvedl i cenu, ano není malá, ale Amber za to stojí. 

– Minusy

Napadá mi jen jeden, a to že se mi stávalo, že čelovka drží v nacvaknuté platformě málo. Rozhodně méně než první generace, která měla ještě pojistku proti pohybu ve formě pružného popruhu. A není to jen moje zkušenost, ale i pár uživatelů se takto vyjadřovalo. Na základě této zpětné vazby od zákazníků jsem ten klip, co drží čelovku nacvaknutou v platformě malinko ohnul a je klid. Nic jiného bych nové Amber V2.0 nemohl vytknout. 

Závěr

Za mě je to skvělá čelovka, která se dá používat i jako ruční nebo pracovní svítilna. 

V malém těle ukrývá skvělý výkon. I výdrž je dobrá. Při nočních akcích využiju oba režimy červeného světla a na střelnici nebo při pátracích akcích i plnou sílu Donšajnu. 🙂

Proti klasickým ručním Fenixkám, se mi tady líbí i široký kužel světla. I když svítí dost daleko, tak i přesto je kužel širší a řekl bych, že světlo je příjemnější a rozptýlenější. Prostě univerzální svítilna.

Neříkám čelovka, protože u mě slouží ze 70 % jako ruční svítilna. 

Těžko se dá popsat, jak svítí. Ale dobře ty režimy svícení uvidíte ve videu. Snažil jsem se vše natočit, ale i tak to kamera zkresluje a není tam vidět to, co vidíte na vlastní oči. 

Prohlédnout si produkt na BUSHCRAFTSHOP.cz

Klidně mrkněte i na náš e-shop, kde najdete různé druhy svítilen. Já ještě jednou děkuji za čelovku do testu klukům z Kronia, od kterých bereme svítilny Fenix na naše prodejny. 

Hezký den přeje Kraken 

Sdílet

Zanechat komentář