Ochránit svoje vybavení před nečistotami a vlhkostí, to je těžký úkol. Při toulkách přírodou vám mokré náhradní oblečení neudělá radost. Dnešní článek bude o voděodolných vacích, ale
i o různých organizérech.

IMG_8393

Od prvního mokrého vandru, kdy jsem měl všechno vybavení nacucané vodou, se snažím chránit svoje věci, jak se dá. Začalo to nevinně, o větvičku jsem si natrhnul pončo a tudy se mi dostala vlhkost na batoh. Špatně dovřené víko batohu a výsledek?? Mokrý spacák, náhradní oblečení, ponožky, triko, ale i bochník chleba…. Moc příjemná noc to byla ….:-)

IMG_8369

Od té doby jsem se snažil své věci chránit, jak se dá. Různé igelitky vystřídaly pytlíčky z padákoviny nebo celtoviny. Na ochranu proti nečistotám to fungovalo, ale proti vlhkosti ne.

Kamarád mi v Norsku pořídil sadu voděodolných vaků od firmy Exped 3l, 8l a 13l. Nejvíc používám dva nejmenší.

IMG_8389

Testoval jsem i dva vaky, které prodáváme u nás v e-shopu – 4l a 35l voděodolný vak Robens. Jsou to lehké voděodolné vaky s horním plněním, které se dají srolováním uzavřít. Velký mám v batohu a slouží jako vak, do kterého nacpu všechny věci a uzavřu ho – taková pojistka do deštivého počasí. Menší 4l vak slouží na uložení náhradních věcí – ponožky, spodky, triko.

IMG_8392

IMG_8388

Výhoda takového vaku je, že máte téměř jistotu, že vaše oblečení zůstane suché, i když se s batohem vykoupete. Že se takový vak dá použít i jinak je jasné. Může posloužit jako nádoba na přenášení vody nebo vak větších rozměrů, můžete ho použít i jako plovák při překonávání překážek.

IMG_8444

IMG_8442

 

Odkaz

Organizéry

Někomu vadí mít věci jen tak namačkané v batohu a tak je zde možnost různých organizérů. Zkusil jsem organizéry Coghlans, Deuter a Snugpak.

IMG_8390

IMG_8391

Deuter Zip Lite 1,2l

Tento organizér je z jedné poloviny udělaný z materiálu ripstop Taffeta Nylon a síťoviny. Opatřeno po obvodu zipem a držátkem z paracordu pro přenášení. Organizér je lehký a nikde netrčí žádné nitě. Je opravdu pěkně udělaný.

IMG_8448

IMG_8449

IMG_8450

 

Odkaz

Coghlans sada 3ks 

Tahle sada mne překvapila. Za málo peněz dost muziky. Tři napůl síťované organizéry s poutkem. Sice z nich sem tam trčí nitka, ale jsou levné a vejde se dovnitř dost věcí.

Největší má cca 4litry, další 2litry a prcek má 1litr obsah.

IMG_8451

IMG_8452

Odkaz

Snugpak Pakbox 2l

Tenhle velmi odolný organizér je ze všech zkoušených nejbytelnější. Je vyroben z rip stop polyesteru 6000D plus síťovina. Po obvodu je zip a na vrchu masivní poutko. V nabídce najdete velikosti 1, 2, 4 a 6 litru a barvy černá, olivová a písková. Sem tam leze nitka, ale jinak je v pohodě.

IMG_8446

IMG_8447

 

Odkaz

IMG_8393

Všechny organizéry mají jedno společné, dá se do nich složit prádlo, hygiena i další věci a díky různým velikostem si můžete vybrat, co vám bude nejvíce vyhovovat. Nejsou však voděodolné. To se však dá napravit, pokud organizéry vložíte do voděodolných vaků.

IMG_8388

Pro někoho zbytečnost, ale je to praktický pomocník. Organizéry používám nejen do batohu, ale i do kufru na služební cesty. Vše má svoje místo a nemusím se stydět, když se někde vybalím. Také na hotelu, jen věci v organizérech vyndám a dám skříněk. Je to rychlé.

Pokud jedu na cesty tak si věci do organizéru skládám. Pokud jedu na vandr, tak spíše používám vaky a tam se mi osvědčil systém rolování. Vymysleli to tuším mariňáci a je to praktické. Balím buďto trika anebo rovnou celou sadu kde je triko slipy a ponožky. Usnadní mi to pak hledání v batohu. Skladnost je úžasná. Takto zabalené oblečení se pak dá v batohu zasunout do jakékoli skulinky. Postup balení je jednoduchý.

IMG_8370

Balení trika

Triko přeložíte, jako když ho klasicky skládáte. Přehnete, rukávy upravíte a uděláte si šířku takovou, jakou si přejete. Ve spodní části je potřeba triko cca 10cm přeložit naruby. Začneme rolovat od krku, čím lépe budete motat, tím bude balíček menší, pevnější a skladnější.

IMG_8462

IMG_8463

 

IMG_8464

IMG_8465

IMG_8466

IMG_8467

 

Po srolování jen přetáhnete ohyb a je hotovo.

Druhá varianta, kde zabalím triko, trenky a ponožky do jednoho balíčku.

Triko si přeložím jako při první variantě, kromě ohybu spodního lemu. Do oblasti krku položím ponožky špičkami na triko a volným otvorem ven. Kus pod ponožky složím trenky. Začnu balit od horní části trika. Opět balím co nejpevněji, až dojedu na konec, tak jen přehrnu ponožky přes balík napřed jednu a pak druhou. Mám tak pěkně po ruce, vše co potřebuju na převlečení. Pokud vše utáhnu tak je balíček o trochu větší než plechovka piva.

IMG_8453

IMG_8454

IMG_8457

IMG_8458

IMG_8459

IMG_8460

IMG_8461

V nejhorším případě se dá na podobný balíček navléknout pánská ochrana a vaše náhradní prádlo bude v suchu. Ale to už jsme jinde 🙂

 

Pokud máte nějaké další typy, tak sem s nimi. Hezký den přeje Kraken

 

 

 

 

Sdílet

6 komentářů

  1. Krakene, to je bezva článek, já dosud balil jen ponožky (klasika, dát je na sebe, společně přehnout na půl a pak do otvoru vrchní ponožky, kam se strká chodilo prostrčit přehnutý zbytek od protější strany). Balení trička jsem neznal nebo mě to prostě nenapadlo. Už se těšim do lesa, že vyrazím s ruličkama 😉

  2. […] Vak jsem používal na různé příležitosti. Zkusil jsem různé použití a nikde nejeví žádné známky opotřebení. PVC je velice pevné odolné. Věřím, že tenhle kousek bude sloužit dlouho. Nevýhodou je váha. Ta je celých 340 g, takže pokud potřebujete něco méně odolného, tak se mrkněte na jiné lehčí vaky, třeba v tomto odkazu.  […]

Zanechat komentář