Slovo biltong je odvozeno z holandských slov bil (maso, kýta) a tong (pruh). Biltong je druh sušeného masa, jehož receptura pochází z Jižní afriky. Vhledem k teplejšímu podnebí, byl tento způsob uchovávání masa nejjednodušší a nejlevnější a velmi rychle se rozvíjel. Obvykle se připravuje z plátků syrového masa nakrájených na pruhy napříč svalovinou. Podobá se Jerky tím, že také patří mezi kořeněná sušená masa. Liší se od sebe přísadami a také postupem výroby.
CRUGA BILTONG SE VYRÁBÍ Z ČÁSTI SILVERSLIDE
Domácí sušené maso tvořilo velkou část zásob jídla na přechod Pyrenejí v roce 1997. Byl to 16denní trek do Andorry. Dodnes si pamatuju, sušené maso, opunciové plody, piniová semínka a víno. Od té doby je sušené maso součástí mojí výbavy. Vždy mám v kapse jeden balíček jako nouzovku.
Do teď jsem mluvil o sušeném mase Jerky. Existuje několik druhů sušeného masa.
Když jsem poprvé ochutnal Biltong, tak jsem byl překvapen chutí. Zdá se mi víc kořeněné, a lépe kousatelné. U Jerky se mi stávalo, že se mi dlouhá vlákna masa dostávala do zubů a nebo utvořila balík jako žvýkačku která v puse vydržela dlouho. Biltong alespoň ty co jsem viděl jsou krájené přes vlákna a jsou podle mne lépe kousatelné. Víc koření způsobuje větší žízeň. Takže dostatek vody k tomuto pokrmu je základ.
Když není čas, tak si žvýkám sušené maso samotné, sušené. Pokud mám chvilku, namočím do horké vody, klidně dvě tři minutky povařím a nechám odstát. Za pár minut maso nasaje vodu a je příjemně křehké a lehce poživatelné. Vodu ve které se maso povařilo použiju jako základ polévky. Přidám do ní lehce podušené kopřivy, pampelišku a jitrocel. Je to sice jen lehce kořeněné ale dobré. K tomu se dá přikusovat udělané maso.
Pro spousty lidí tak bude poživatelnější. Biltong je opravdu hodně kořeněný.
Mne to vůbec nevadí. Chuťově mi přijde lepší než Jerky.
V balení najdete 25g sušeného masa. Nejvíc mi chutnalo Chilly a Peppered Beef