Před nějakým časem jsem se zájmem sledoval vývoj brousícího systému, který v Čechách vyvinul a vyrábí Václav Lamberský – KMFS.CZ

Říká se, že své nože brousím jen v sebeobraně, ale není tomu tak. Mám rád ostrou kudlu.

Zkusil jsem různé sady na broušení včetně sad Lansky a podobně. Některé jsou dobré, jiné horší.

Zaujala mne sada Wicked Edge, ale u nás nebyla možnost tuhle sadu sehnat a také cena byla dost vysoká.

Pustil jsem brousící sady z hlavy a dál brousil na kamenech nebo keramikou. Udržení úhlu však byl problém. Asi nemám velkou trpělivost.

Na konci roku 2017 se nám ozval Václav Lamberský, jednatel společnosti KMFS s tím, že má novou sadu na rok 2018 a pokud máme zájem, tak přijede a ukáže nám to.

Musím přiznat, že jsem seděl s otevřenou pusou a sledoval, jak si to Vašek dává. Brousky svištěly vzduchem a za pár minut byly všechny naše nože ostré. Každý z nás si to zkusil a rozhodování zda tento produkt zařadíme do prodeje, bylo jednoduché.

Kvalitní materiály, jednoduchost nastavování úhlů a to že je to český produkt rozhodlo.

Jednu sadu jsem si zabavil na hraní a doma jsem pak brousil kde co. Nemám ještě takový grif jako Václav, ale to je jen o tréninku. K základní sadě jsem si ještě vzal doplňkové příslušenství.

Sada RIVAL je složená v plastovém kufříku.

Obsahuje samotnou kleštinu včetně vodících tyček. Držáky brusných nástavců, měrku úhlů, imbus na dotahování kleštiny. A základní sadu diamantových brousků o zrnitosti 240, 600 a 1000 grit.

Sada je vyráběna na CNC při jednom upnutí, díky tomu jsou zde minimální vůle. Klema a další barevné díly jsou vyrobené z duralové slitiny ENAW 7075 T651, na povrchu je tvrdý barevný elox (cca 70 Hrc).

Dále pak nerezový vodící šroub, vodící tyčky a šrouby, nerezová měrka úhlu a bronzová vodící pouzdra, pouzdra vodícího šroubu a kloubové matky.

Super je shodné nastavování úhlu na obou stranách svázaným pohybem levé nebo pravé strany. Nastavení úhlu je přesné a díky pohybu kloubové matky po vodícím šroubu je částečně potlačen efekt zvýšené fazety u špičky nože.

Celé se to zdá být složité, ale když kouknete na video, tak zjistíte, že je to jednoduché.

Celou sadu jsem doplnil sadou kamenů 3000 grit které jsou v duralovém pouzdru. Dále pak sadou s kůží na obtažení a vyleštění finálního ostří.

Jako perlička je pak kufřík se sadou Competition. V té najdete sadu kamenů od gritu 1500, 3000, 6000, 8000 a 10000. Vše v duralovém lůžku s maximální přesností.

Investice do takového kompletu je nemalá, ale dostanete profi nářadí na broušení nožů. I se základní sadou toho zvládnete nabrousit dost. Pokud přidáte sadu kamenů 3000 grit a kůži tak jste king. Sada Competition je pro fajnšmekry 🙂

Jak se se sadou pracuje.

Najdete pevné místo k přichycení. V mém případě kuchyňská linka. Sadu přetáhnete svěrkou k desce. Mimochodem je svěrka také z jednoho kusu duralu. Pevně uchytíte nůž, dotáhnete klemu imbusem a je to. Ted je potřeba nastavit úhel. To můžete od oka anebo použijete měrku. Také je dobré si broušené ostří zabarvit lihovým fixem, pak přesně víte, kde brousíte.

Výměna brusného kamenu je jednoduchá. Stačí na konci držáku zmáčknout a vyměníte brusný kamen během vteřiny. Po nabroušení je dobré vyleštit ostří kůží, pokud budete mít dvě sady, tak tu jednu si nechte čistou a na tu druhou naneste brusnou pastu.

Celá sada je precizně zpracovaná a je znát, že u toho někdo hodně přemýšlel. Nože s fazetou už nebudou takový horor jako dřív.

Podívejte se i na video, kde uvidíte vše, co potřebujete. V našem obchodě pak najdete sadu včetně příslušenství. Kdo to nemáte daleko do Šumperka, tak se stavte na prodejně, tam je jedna sada vystavená na vyzkoušení. 

Hezký den přeje Kraken

Sdílet

4 komentářů

  1. Díky za představení zajímavého a účinného brusného systému. Vzheledem k ceně je to spíš pro někoho, kdo se broušením živí. Osobně si vystačím se systémem Spyderco.

  2. Ještě se chci zeptat, co je to za nůž z M390 a kdo ho vyrobil. Díky a ať Ti to dobře řeže.

Zanechat komentář