logo

Bushcraftportal.cz

Univerzální sumka JuBö

24.09.2018 / Kategorie: Batohy, tašky, KPZ, Nástroje, Oheň, Potrava, Přežití, dovednosti, První pomoc, Ruční výroba, Tipy, návody, Vybavení, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 7

Sumku podobné velikosti používám už řadu let. Něco mi na ní chybělo. Sumka od Helikonu se zdála vhodná, ale všechno se dá ještě vylepšit. Stačí jen sednout ke stolu, načrtnout si to na papír a pak zajít do dílny, kde to děvčata zpracují. A výsledek je tady – sumka JuBö.

První sumku na potraviny a drobnosti jsem začal používat kolem roku 1998, vyrobil jí kamarád z látky vz.95, bohužel fotku už nemám. Byla akorát na dvě plechovky piva nebo fazolí.

Další sumku ve vz.95 používám stařičkou univerzální sumku od SPM Liberec a to už od roku 2000. Byla fajn, mohla být trochu větší a systém upevnění díky suchému zipu nebyl na molle vazbu nejlepší. Pak přišla na řadu sumka od Helikonu. U té už někdo přemýšlel, má vnitřní úložné přihrádky apod. Molle uchycení je jednoduché, ale nemá žádné jištění a já tomuto systému věřím tak na 60%. Vždy jsem měl tendenci kontrolovat, zda je sumka na svém místě.

Neříkám, že náš systém pomocí druku je 100%, ale když jsem tento systém zkoušel urvat, tak mi to drželo a snad neexistuje situace, kdy by se druk v tahu rozepnul.

Nezbývalo nic jiného než se vrhnout na vlastní výrobu. Rozměr jsem zvolil tak akorát na tři plechovky fazolí anebo piva. Také se do sumky vejde hranatý britský ešus nebo velká plynová kartuše a vařič Var. To si myslím, že je dostačující velikost.

Výška sumky JuBö je 210 mm, šířka 155 mm a hloubka 75 mm. Zkusil jsem do sumky napustit vodu a vešlo se tam kolem 2,6 litrů.

Sumka je vyrobená z pevného materiálu KTX, který používáme na batohy Zálesák. Velké plochy a víko jsou vypolstrované 3 mm mirelonem, takže trochu chrání věci uvnitř sumky. Dovnitř se mi vejde videokamera, foťák plus nabíjecí kabely.

V zadní části je molle upevňovací systém. Také si jím můžete vyrobit průvlek na opasek, jak tenký tak i široký, vojenský.

Nad molle úchytem jsou dva D kroužky s možností nosit sumku jako brašnu přes rameno.

V přední části je zavírání na plastovou přezku a úplně na dně najdete odtokový dutý nýt.

Pojďme se podívat dovnitř. Tam najdete blíž k molle úchytům panel velcro pro uchycení organizerů a podobně. Také jsou tam dvě očka pro přivázání, nože, baterky, křesadla a podobně. To se může hodit jako pojistka proti ztrátě těchto drobností. ☺

Na protější straně, tedy přední, najdete velkou kapsu, která pojme třeba dřívkový vařič.

Na bocích jsou dvě kapsičky třeba na svítilnu, příbor anebo proteinovou tyčinku či tatranku.

Využití této sumky je různé, od sumky na potraviny, konzervy apod. Nebo jako sumka na vařič, plynovou kartuši a ešus. Nebo jako nenápadná sumka na přepravu zbraně a doplňků. V mém případě Glock 30 plus náhradní zásobník a svítilna. Využití je zcela na fantazii a potřebách uživatele.

Voda uvnitř  je pro ilustraci jaká je litráž.

Snažil jsem se popsat sumku, jak se dá, ale víc asi řeknou fotky nebo video. 

Jubö univerzální sumka varianta 2 – 2019 finále

Zde je pokračování recenze sumky po několika měsících používání.  V roce 2018 se sešlo více věcí najednou, a tak na výrobu univerzální sumky nakonec nedošlo.

Dostali jsme se k tomu až v březnu 2019. Mezitím jsem sumku používal a rozhodli jsme se ji ještě malinko vylepšit.

Celkové rozměry zůstaly stejné. Změnil se způsob zavěšení. Molle, teď je to lepší a bezpečnější a nabízí víc možností uchycení na různé batohy, popruhy a systémy.

Z čelní strany přibyla řada popruhů ve stylu molle s velcrem na nášivku či označení. Pár průvleků najdeme i dole na přivázání třeba balíčku padákové šňůry apod.

Nejvíc změn se událo uvnitř sumky. Je zde použito víc výztuh. Také přibyl panel velcro na vnitřní část víka. Zde se vejde organizér na koření nebo třeba svítilnu.

Možná to vypadá jako drobnosti, ale jsem rád, že se s výrobou nezačalo hned, a byl čas to doladit na 100%.

Univerzální sumka je opravdu univerzální. Vejde se do ní velká zbraň a nikoho ani nenapadne, že jí u sebe máte. Vejde se do ní dřívkáč, sada na vaření, příbory apod. Nebo čtyři konzervy s fazolemi a to už je slušná zásoba. Fantazii se meze nekladou. Díky velcro panelům a přihrádkám můžete z této sumky udělat příruční KPZ nebo pohotovostní balíček.

Pojme docela velké věci, Us pánev, britský hranatý ešus, 450g kartuši a vařič, nebo celou sadu Jetboil. Také zvládne celou sadu Pathfinder od Dave Canterburyho. Prostě objem tři litry a ostatní je na Vaší fantazii.

Zatím se vyrábí v barvě černé a zelené v materiálu KTX, tedy stejném jako je na batozích Zálesák a Warrior. 

Na Zálesáka se hodí vlastně jen na boky, ale u batohu Warrior můžete sumku připnout prakticky kamkoliv. 

Snad vám doplnění článku pomohlo a mějte hezký den. Kraken

7 komentářů

 1. Sobi20
  dne 13.12.2019 v 8.52

  Nerozumím vlastně, komu kromě vojska se může hodit taková velká sumka. Tahat v ní konzervy nebo bombu s vařičem mi přijde dost nesmyslné. Mělo by tam být něco, co potřebuji často vytahovat během pochodu. Daní za tu pohotovost je ovšem omezení pohyblivosti rukou a další krám, co se mi někde bimbá. Je to samozřejmě o stylu cestování. Osobně preferuji jeden akorát velký batoh na kterém nic nevisí. Do kapes mapu a kudlu. Těžší břemena si dávám do batohu co nejblíže zádům do středu. Tyhle kapsičky stejně akorát lákají zloděje.

  • kraken
   dne 26.12.2019 v 20.19

   Sobi20 nesmyslné se Ti to může zdát, ale je to praktické než se hrabat v batohu. Pohyb rukou to nějak moc neomezuje, pokud člověk nemáchá rukama jako na přehlídce. Zloděj si na téhle sumce vyláme zuby. Je to každého věc co a jak používá.


Zanechat komentář