logo

Bushcraftportal.cz

Výroba rámové pily – dovádění s Jakuty – Bulis

22.01.2019 / Kategorie: Nástroje, Nože, Oheň, Přežití, dovednosti, Přístřešky, Ruční výroba (Nožíří), Vybavení, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 1

Dnešní článek je od nožíře Bulise, který si rád hraje v lese. Tentokrát vyráběl rámovou pilu pomocí Jakutských nožů.

Zase po čase sem dám něco z dovádění v přírodě. Tentokrát tzv. Dovádění s Jakuty aneb jak si rychle udělat pilku. Jen berte na vědomí, že ty nože jsem zvolil z nedostatku ukázek, co vše jde s těmito noži udělat, ale samozřejmě by to šlo i s dalším typem nožů.

Použil jsem tisové dřevo z vlastní zahrádky, protože tis je i u nás chráněn, ale na prořezávku vlastních keřů se to samozřejmě nevztahuje. Je možné použít další dřeviny jako je buk, dub, jasan a dokonce i bříza. Samozřejmě jsem použil ještě malé dlátko a k oříznutí čepů malou pilku. Šlo by to i jen nožem, ale přeci jen byla přesnost čepů pro mě prioritou.

Samozřejmě mini návod je zrychlen a některé podrobnosti či zdlouhavé prvotní ořezávání nezajímavé pro focení chybí. Ale myslím, že člověk se zájmem a nějakými zkušenostmi se lehce dovtípí.

Po hrubém osekání a ořezání velkým Jakutem pomalu přichází čas na jemnější dolaďování.

To, jak čistě chcete opracovat pilku, záleží na vás. Mně se víc líbí ponechané stopy po nástrojích, které byly při výrobě pilky použity, ale lze je i vybrousit. A konečně, jsme se dostali k čepům.

Zkouška jestli sedí a naměření podle pilového listu druhé strany a znova to samé.

Tak nám to sedlo správně a to je fajn. Zářezy na pilku se dají řezat samotným listem pily. No a pak nám zbývá ještě vyřezat kolíček a napnout provaz na napínání listu. Kolíček na jištění je lepší z toho samého dřeva, a když náhodou dojde k přetížení je lepší, když praskne kolíček nežli nějaká zásadní část pily.

A jupí můžeme pádit do lesů, používat pilku jako pomocníka při přípravě na vyřezávání dřeva na oheň a jiné.

Potenciál pilky je velký a 25 cm kmen je otázkou několika minut bez velké námahy. Dá se dnes sehnat několik typů zubů listu a tak se dá použít i na jemnější řezy.

Jo a jde to s pilou fajn.

Ahoj Bulis

1 komentář


Zanechat komentář