Hydratační vaky jsou na světě strašně dlouho. Osobně je používám víc než dvacet let. Napřed jsem používal vaky Camelbak. Zhruba před osmi lety jsem si pořídil první vak od Source.

Lepší plnění, čištění i sušení rozhodlo. Zcela jsem přesedlal na Source. Mám jeden v taktické vestě na 3 litry a druhý v batohu také na 3 litry a jeden mini o obsahu jeden litr v hrudní brašně.

Nejvíce však využívám ty třílitrové verze, o nichž je tahle recenze.

Popis

Použiju dobrý popis výrobce ☺.

Vak je vyroben z třívrstvého lisovaného polyetylenu s technologií Taste-Free™ a Glass-Like™ bez pachuti plastu, nízkoúdržbový. 

Integrovaná antimikrobiální Grunge-Guard™ vnitřní vrstva. Patentovaný uzávěr bez nežádoucích úniků vody Leakproof Cool Cover Tube hadice blokující UV záření, udržuje vodu chladnou a bez bakterií. Kompaktní, lehká a skladná konstrukce. QMT™ Source Quick Mate Technology náústek hadice s tlačítkovým ventilem, bez úniků vody, kompatibilní s USMC Miox filtry americké námořní pěchoty.

Patentovaný Storm Valve™ tlačítkový bezskusový ventil s 25% větším průtokem než ventily reagující na skus zubů. Krytka náústku Dirt Shield™ .  Integrovaný plnící úchyt. Zahnutý ventil otáčecí o 360 stupňů umožňuje komfortní použití hadice o 25 cm kratší, než u rovného ventilu. Široký vrchní přístupový Widepac™, patentovaný uzávěr horní částu rezervoáru – sušení, čištění. Vzduchotěsný (U.S. Patent No. 7,648,276,B2). QMT™ Quick Connect Hose Fitting – rychloupínací spojka s automatickým uzavřením – ventil s náústkem lze jednoduše sundat a hadice se při tom automaticky uzavře.

Tím je řečeno vše podstatné 🙂

Pozitiva

Tohle se líbí mně a je to i důvod, proč Source používám. Velká odolnost. Ten materiál hodně vydrží a působí důvěryhodně a bytelně. 

Vrchní otevírání pro snadnější plnění a čištění. To je obrovská deviza. Vak dobře vyschne a pak nezapáchá. Můžete si dovnitř suchého vaku dát i velkou elektroniku, třeba kameru, když budete potřebovat překonat vodní překážku. 

Moc se mi líbí rychlospojky, šetří to čas a nervy při čištění, přendávání vaků i plnění. Ventil. Ten baštím nejvíc, je odolný, otočný, dá se ovládat zuby a má krytku. Takže se nestane, že bych měl náustek špinavý. Prostě paráda.

Hadice je pevná a má příjemný oplet, který chrání jak před mechanickým poškozením tak i před teplem/chladem.

Negativa

Nic. Opravdu nevím, co bych mu za ta léta vytknul. I když časem trpí konec opletu, ale to stačí přelepit Ductapem 🙂 Na trhu je mraky modelů, tak si každý vybere. Cena je také velmi příznivá. 

Doplňky

Mezi doplňky které doporučuju si pořídit, patří plnicí redukce UTA. Díky ní naplníte vak, i když bude v batohu nebo ve vestě. Z kohoutku zvládnete tři litry napustit do minuty. Také na UTA můžete nasadit PET lahev a naplnit z lahve. Jde to dobře i díky integrovanému zpětnému ventilu. Ten upouští tlak a vak se dobře plní. 

Druhá věc je čistící štětka. Tou protáhnete hadičky a máte klid. Opravdu nepostradatelný doplněk. Ničím jiným se do hadice nedostanete.

Závěr

Vaky používám téměř denně. Zjistil jsem, že ve vaku Source vydrží voda bez zápachu i několik týdnů. Rozhodně doporučuju připlatit a nekupovat levné vaky pochybných výrobců. Source je izraelská firma, jejich armáda a policie tyhle vaky používají a mají tak stoprocentní zpětnou vazbu z každodenního nasazení.

Dokonce se hadičkou z Vašeho vaku můžete napojit na systém rozvodu vody ve většině bojových vozidel ☺, to jen tak na okraj.

Moje osobní zkušenost je skvělá. Roky doporučuju tenhle vak všem. A mám zpětnou vazbu, že je to velký rozdíl i proti Camelbaku.

Mraky doplňků, skvělá kompatibilita a velká odolnost. Za mě super.

Doporučuje deset z deseti vojáků ☺

Hezký den přeje Kraken 

Sdílet

5 komentářů

  1. Ahoj Krakene, díky moc za recenzi 🙂 chci se zeptat – je možné vak plnit přes redukci UTA z PET lahve, když by se mezi lahev a redukci nasadil ještě filtr Sawyer Micro Squeeze? Už to bude asi moc velký odpor… díky za odpověď 🙂

  2. Škoda že filtr nemá přímo na výstupu rychloupínací konektor kompatibilní s Camel/Source, pak by redukce UTA nebyla potřeba. Vyřešit se to samozřejmě dá krátkou hadičkou s tímto konektorem, který se nechá sehnat samostatně (kombinace samec i samice). Je to ale investice (cca 250 kč) a další díl navíc.

Zanechat komentář