Tak tohle je asi nejčastější otázka. Každý to má jinak nastavené. Jiné priority si žádají i jiné vybavení. Já se balím podle chuti, a teď mám chuť vyrazit v trochu military stylu.

Jedu první víkend v květnu, má být oblačno teploty ve dne max. 10 a v noci asi 3 stupně Celsia. 

Mám dvě zavazadla batoh Jubö Warrior 25 litrů a hrudní brašnu.

Hrudní brašna

Jedná se o verzi Survival, to je ta větší. Recenzi najdete zde.

Brašna má tu výhodu, že je stále na očích a po ruce. Mám v ní důležité věci, dokumenty a pár drobností.

Z venku brašny mám svítilnu s modrým, červeným i bílým světlem. Dokonce umí svítit v IR módu. Má husí krk a dá se různě natáčet. Také se dá lehce sundat a připnout na helmu, používám ji při akcích s AČR. Baterie je dobíjecí přes USB od Fenixu. Recenzi najdete zde.

Hned vedle je lumi panel, který když se nasvítí, tak září několik hodin. Dobré do přístřešku, je při tom slušně vidět na věci, které mám u sebe. Nebo z venku na bivak, pro orientaci. Vedle panelu je silná píšťalka. Vespodu brašny v molle vazbě je držák-kryt na chemické světlo.

Uvnitř brašny je zbraň plus zásobník, gel na ruce, příbor, vodní filtr Sawyer, (recenze zde) doklady, peněženka, pár tamponů, spínací špendlík a powerbanka.

V přední kapse brašny je balíček s vlhčenými ubrousky, kabely k mobilu a dalším věcem, které potřebuji nabíjet i v terénu. Dále pak trochu sušeného masa, někdy tam mám i čokoládu. A také dvoulitrová skládací lahev na vodu a hadička k filtru Sawyer.

U pasu mám nůž, v kapse pero a buzolu. Mapu si koupím na místě, tu nemám.

Batoh Jubö Warrior ve vz. 95

V základu má obsah 25 litrů. Ve spodní části mám připnutý goretexový bivak Carinthia Observer. Recenze zde .Můžou padat trakaře a budu v teple a v suchu.

Bivak podkládám zákopovou plachtou, abych chránil karimatku i bivak. Karimatku jsem používal letitou Therm a restku. Tu jsem teď vyměnil za nafukovačku Klymit V Static Insulated. Je pohodlná, ale ještě jí nemám tak dlouho, takže je na nějaké závěry brzo. Uvidíme za pár let.

Spacák jsem vzal Carintha Defence 1. Recenze zde. V kombinaci s bivakem a dobrou karimatkou mi stačí i do mínusových teplot.

Karimatku a spacák mám až na dně batohu. Vrátím se ale do venkovní části batohu.

Na zadní části batohu je malá ohňová sumka s firesteelem, švýcarským nožem a trochou březové kůry, kdyby bylo potřeba. Recenze zde.

Nad ní je reflexní pásek, abych byl trochu vidět. Na komunikaci se pásek roztáhne a je dobře vidět i za šera.

Rukavice od Mechanixu na nějaké práce nebo úklid tábořiště. Recenze zde. Jako pojistku tu mám obal s chemickým světlem. 

Na jednom boku je sumka s jídlem a na druhém je sumka s čutorou Nalgene a US pítko. Jídlo jsem vyřešil minimalisticky, chci si něco najít cestou v přírodě. Nemám teď moc chuť vařit, takže jen pár základních věcí na chuť. Čokoláda, semínka, rýžové chlebíčky, sýr, a fazole. Tuňáka využiju k dochucení salátu z bylin, které jistě najdu cestou. Hlavní jsou pro mě čaje, kterých budu pít kvanta. Opět z bylin, které najdu.

Důležitá je tedy voda. Litr v čutoře je spíš jako pojistka, ale v hydratačním vaku Source jsou tři litry a pak ještě mám filtr na vodu. Recenze zde.

K uvaření vody použiju vařič Jetboil s výměníkem a nádobou o obsahu jeden litr. Vaří rychle a úsporně. Vše i s kartuší se vejde do té nádoby. Recenze zde. Kdybych měl chuť, tak si beru ochucený Birrel nebo Prazdroj dvanáctku. Dnes mám Birrel. 

Lékárnička na boku je jednoduchá, pár náplastí, obvaz, desinfekce a také krém na opalování a vytahovač klíšťat. Recenze zde.

Lékárničkám se budu věnovat v jiném článku. Ještě zde mám Swiss kartu a svítilnu Fenix HM61 Amber s delším dosvitem. Spíš tedy jako rezervu. Recenze zde.

Dále tu mám podsedák. Na zastávkách chci sedět na suchém a teplém. Takže těch pár gramů, co váží podsedák mi nezabije. Můžu ho použít jako klekačku při vaření nebo i jako závětří, pokud bude hodně foukat.

Recenze Zde.

Na vrchu batohu mám britský windproof smock. To kdy přišel k ránu déšť. On sice promokne, ale ne hned. 

Na bederáku je ještě jedna přidaná sumka, kde mám věci na natáčení, kamery, baterie a stativ. 

Tak jdeme dovnitř batohu.

Kapsa ve víku obsahuje moskytiéru na hlavu, balíček s toaletním papírem a zabalený třílitrový vak na vodu od Hydrapaku. Kdyby bylo potřeba donést víc vody z větší dálky k tábořišti. Recenze zde.

Uvnitř batohu jsou dva vodotěsné rolovací balíčky s náhradním oblečením. Je tam fleecová vesta a kulich Tilak. V druhém balíčku mám pak merino triko, ponožky a spodky – oblečení na spaní. 

Je zde již zmiňovaný vařič Jetboil, rýžové chlebíčky, Birrel a pak už jen plachta pod bivak, nafukovací karimatka a spacák. To je vše.

Někdo řekne, že je to málo, druhý že je toho moc. Jak říkám, jsou to moje záda a moje pohodlné spaní. Jdu si do přírody užívat a nikoliv přežívat. Survival výbava vypadá jinak.

Tohle je balení na pohodu. Obvykle mám víc jídla, maso a zeleninu a pivo, ale na to jsem se teď vyprdnul a pojedu s málem. I tak mi komplet výbava váží rovných dvacet kilo. Mám tu 3,5 litru tekutin, kilovou zbraň, kilo elektroniky, dvě kila váží bivak. Dalo by se „x“ věcí nechat doma, ale není důvod. Ještě to unesu ☺.

Tenhle článek berte jen jako inspiraci nebo spíš informaci, jaké věci používám a jak to mám zabalené. Není to žádné dogma. Každý nosí a používá, co mu vyhovuje. 

Hezký den přeje Kraken 

Sdílet

7 komentářů

  1. Ahoj, pěknej rozpis, mám taky svůj sytém, ale inspirace není nikdy dost ani pro starého vandráka.
    Drobnej dotaz – jakou používáš plachtu pod bivak?

  2. Proboha v květnu tolik krámů a 20 kg, tak to je hustý. To už jezdím s lehoučkou US tornou, ale je pravdou, že tomu moc nerozumím. Nejsem totiž bushcrafťák ani survivalák, ale tramp, který vandruje teprve 50 let.

Zanechat komentář