V dnešní recenzi se podíváme na batoh, který byl načrtnutý ještě dříve, než vznikla naše dílna v Šumperku. Jedná se o batoh Vandrák z voskovaného plátna. 

Kolega Tomáš Boser alias Thom mi před pár lety ukazoval skicu batohu, který chtěl vyrábět.

Měl jasnou představu, jak by měl batoh vypadat, a z jakých materiálů by měl být. Voskované plátno, kůže a mosaz. Samé luxusní a drahé materiály.

První batohy z naší dílny byly z umělých materiálů a batoh Vandrák měl být jiný, více propracovaný, ale přitom jednoduchý.

Inspirace je na první pohled jasná. Batohy ze čtyřicátých let. Stará dobrá klasika. Ale kdo měl starou klasiku na zádech a naložil jí dobrotama a věcmi na táboření musí uznat, že se nenosí nejpohodlněji. Takže úkol zněl jasně.

Batoh musí být odolný, z pevných materiálů a musí se pohodlně nosit. Po prvních prototypech bylo jasné, že pohodlný bude. Problém byl ale jinde. Materiály. Mosazné nýty a kování  se sehnalo celkem hned. I když to byla honička. Prostě nic se nám kvalitou nelíbilo.

Po kování přišel na řadu samotný materiál, v návrzích padlo klasiké plátno nebo olejované či voskované plátno a vlna.

S voskovaným plátnem jsme měli zkušenosti z dřívějška, ale jediná slušně voskovaná látka byla z Anglie a cena batohu by byla nesmyslná. Všechno špatně, musíme hledat u nás. Objelo se několik výrobců, až jsme našli požadovanou kvalitu a gramáž plátna. 

Tak a teď pokusy s voskováním. Nestačilo nám nechat si látku naimpregnovat voskem. Bylo to pouze povrchové voskování a výsledek nebyl takový, jaký jsme chtěli.

Kolega Thom se nevzdával a zavřel se i pomocníkem do svojí alchymistické dílny a začal tvořit, vařit, nanášet a podobně. No nebudu Vás zdržovat, trvalo to skoro dva roky než světlo světa spatřila naše vlastní voskovaná látka, napuštěná speciálním voskem, který si také sami vyrábíme. 

Recept je jednoduchý, vezmete pět dílků vosku, přidáte tucet slz lesních panen, sbíraných při úplňku….né teď kecám 🙂

Je to naše výrobní tajemství. Proběhlo mnoho zkoušek, aby se vosk dobře nanášel, po zaschnutí se nedrolil a aby se na finální produkt nelepil binec. Aby to nešpinilo oděv a tak podobně. Byla to opravdu dlouhá cesta. 

Základní plátno je samo o sobě ve slušné gramáži, když k tomu přidáme vosk, tak máme skoro neprůstřelnou látku. Když je zima, tak je batoh tuhý jako prkno. Stačí zdroj tepla, oheň nebo slunce a začne měknout. Plátno nesaje vlhkost, špína zůstává jen na povrchu a pak jí stačí opláchnout. 

Když se plátno navoskuje tak ztmavne a ztuhne. Používáním se vosk jakoby rozláme a vytvoří se mapy. Někde se ohladí a jinde bude vypadat jako sto let používaný.

Tohle je vlastnost voskovaného plátna, kterou na něm zbožňujeme. A pak ta odolnost. Vosk drží vlákna pohromadě, a když se prodíráte trním a roštím tak jen slyšíte jak po batohu vše sklouzává. Jakmile zaprší, tak Vy se můžete smát. Batohem můžete prásknout do bláta nebo do sněhové břečky a máte jistotu, že Vaše vybavení je v suchu.

Bylo vyrobeno několik prototypů, než se došlo k finálnímu produktu. Testování probíhalo více než rok a podílelo se na něm několik lidí z našeho týmu. 

Zde se můžete mrknout na pár fotek prototypů, kde se zkoušela kombinace vlněné látky a nevoskovaného plátna a podobně.

Tolik stručný popis dlouhé cesty k batohu JUBÖ BUSHCRAFT VANDRÁK WAXED 45L.

A jdeme na samotný batoh.

Materiál voskované plátno, kůže, mosazné kování a nýty. Navrženo a ušito na naší dílně v Šumperku. Testováno na lidech :-).

Rozměry batohu jsou: výška 560mm, šířka 370mm a hloubka 180mm. Podle rozměrů se nejedná o velký batoh, ale zdání klame.

Hlavní komora batohu je obrovská, pojme až po hrdlo 40litrů a dvě kapsy pojmou každá 2,5litru. Batoh se nezdá, ale kolega Skoťák v něm odchodil několik vandrů včetně zimníh a je až neskutečné sledovat, jak z takového batůžku stále něco vytahuje. Hlavně tedy jídlo 🙂 

Samotná váha batohu je cca 1600g.

Není to málo, ale ani moc. Dá se do něj zabalit na víkend v přírodě, ale klidně i na delší pobyt. Pokud ho zcela nenaplníte, tak se nic neděje. Skvěle drží tvar a i poloprázdný vypadá dobře, ne jako byste nesli na zádech zdechlinu bez tvaru 🙂

Díky polstrovaným zádům drží tvar, dobře sedí a i když si do batohu dáte věci špatně, tak do zad Vás rozhodně tlačit nebudou.

Na delší tratě doporučuju pořídit bederní pás, který tu váhu roznese zase o něco lépe. Na batohu je připravený průvlek, kterým pás provlečete. Můžete tak batoh používat s pásem i bez.

Popruhy se dají nastavit, ale jen díky koženému popruhu a přezce. Za chůze to asi nezvládnete. Je potřeba si to nastavit v klidu a pak si nasazovat batoh. Je to daň za klasický vzhled. Zkoušela se i kombinace s plastovýma přeskama a klasickým popruhem, ale nebylo to ono. Kůže je kůže, i když to má svoje úskalí.

Víko dobře kryje vstup do batohu. Vstup se dá stáhnout šňůrkou s olivkou, ale materiál je tvrdý a nejde to zcela uzavřít. Na to je potřeba myslet při balení. Pokud dáte pod víku plachtu nebo mikinu či svetr, ten to uzavře a nemusíte se bát, že Vám drobnosti vypadají. Hned pod víkem je kapsa na zip. Zip je uvnitř, kapsa je veliká a kopíruje celé víko.

Když batoh rozevřete, uvidíte obrovské místo na Vaše vybavení. Dno batohu je vyztužené a záda polstrovaná. Uvnitř batohu blíž k zádům je i malá kapsička, třeba na dřívkáč nebo dokumenty a také je zde průvlek např. na topůrko sekerky

Z venku batohu je několik kožených průvleků na doplňky. Tam si díky popruhům nebo provázkům můžete navěsit další vybavení. I ze spodu batohu najdete průvleky. Ideální třeba na připevnění bivaku, plachty, stanu nebo kůží. Fantazii se meze nekladou. 

Batoh ze začátku svítí novotou, kůže je světlá a mosazné kování září. Po pár použitích začne mosaz tmavnout a chytat patinu. Také kůže začne měnit barvu. Já jí hned na začátku napustil Limmer krémem na kůži. Ta pak změkla a ztmavla. 

Samotné voskované plátno žádnou speciální údržbu nepotřebuje. Batoh jednou za čas vezmu, vyklepu z něj nepořádek, opláchnu z venku i zevnitř vodou a pak horkovzdušnou pistolí přejedu povrch. Vosk se nahřeje, zatáhne, zacelí. Nebojte, o ošuntělý povrch nepřijdete. Za chvilku se povrch zase jakoby rozláme.

Také to můžete nechat na sluníčku nebo nahřát nad ohněm. 

Výsledek bude stejný. 

Batoh se nosí pohodlně, šířka i délka jsou fajn. Ramenní popruhy jsou dost polstrované a když vosk ztuhne, tak se zdají nepohodlné. Je to jen chvilka než se zahřejou a povolí. Pak se nosí dobře. Není zde prsní popruh, ale ramenní popruhy se nerozjíždějí. Je to dáno jak voskovaným materiálem tak i tvarem prošití.

Hlavní výhoda tohoto batohu je klasický vzhled, jednoduchost  a odolnost. Tenhle bágl přežije i několik generací. 

Mám podobný, švédský z roku 1939. Kůže nebyla roky udržovaná, ale plátno je v pohodě. Takže doporučuju kožené popruhy udržovat s pomocí přípravků na kůži. Voskované plátno žádnou údržbu nepotřebuje. Sice v nabídce máme i vosk na obnovu impregnace, ale nevím, co by s tím člověk musel dělat, aby vosk odešel. 

Já v tomhle batohu tahal dřevo nebo kameny na stavbu přístřešku. Batoh ustojí skoro vše. 

Někdo může namítat, že za pár desítek let může odejít kůže na zavírání a popruzích. To sice může, ale tyhle doplňky jsou nýtované, stačí tedy odvrtat nýt a nahradit kůži a zase nanýtovat. To je další věc, co se mi líbí, a to je snadná opravitelnost i v polních podmínkách. V nejhorším případě stačí šroubovák a kladivo, to na opravu nýtů bude stačit.  A ještě tu máme pozáruční servis, který věřím že nebudete potřebovat. 

Závěr

Než se batoh narodil, tak to byla dlouhá cesta. Hledání meteriálů, vývoj technologie, voskování, ale i recept na samotný vosk. To vše trvalo. Batoh od prvního prototypu až po finální produkt prošel řadou změn. To vše je vývoj. Tohle byl jeden z nejnáročnějších projektů, do kterého jsme se pustili. Vše se do recenze nedá popsat. Snažil jsem se zařadit co nejvíce fotek jak z používání tak i z testování prototypů. Myslím, že výsledek se podařil.

Fotka neumí zachytit tu pevnost materálu. Proto doporučuju se podívat na prodejny do Šumperka nebo do Prahy, kde jsou tyhle batohy na vyzkoušení, jak ve voskované verzi, tak i ve verzi plátěné bez vosku. Barvy jsou dvě, písková a olivová, a to jak ve voskovaném tak i provedení bez vosku.

I plátno bez vosku je fajn, batoh je lehčí a levnější, ale… 🙂 kdo chce neprůstřelný batoh, který bude sloužit minimálně dvěma generacím, tak sáhne po voskované verzi. Zkuste a uvidíte sami. 

Pokud někde v přírodě uvidíte vandráka s Vandrákem na zádech, stačí hodit řeč a jistě o batohu rád pokecá. Několik kousků se po světě potuluje.

Tímto batůžkem jsme si udělali radost, věříme, že i Vám.

Takže to byl batoh Vandrák wax z naší dílny.

Hezký den přeje Kraken 

Sdílet

3 komentářů

  1. Batoh vypada moc hezky, libi se mi hlavne ty kozeny doplnky, vubec bych o ne nemel strach, na 80let stary usarne mam porad puvodni kozeny pasky a s troskou snahy furt fungujou, jinak obdivuju tu snahu s tvorbou vlastnich materialu, je skoda ze ta cena muze nekoho odradit, ale zase podle recenze jste vytvprili paradni a hlavne nesmrtelny batoh!

Zanechat komentář