logo

Bushcraftportal.cz

TURISTICKÝ VAŘIČ DŘÍVKÁČ TBS OUTDOOR SALAMANDER STOVE

22.12.2020 / Kategorie: Oheň, Potrava, Přežití, dovednosti, Voda, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 1

Vařič na klacíky, dřívkáč, ohňová krabička nebo přenosné ohniště. Říkejte tomu, jak chcete. Někdo dřívkáče nenávidí a jiný je miluje. Já patřím do té druhé …

Vařič na klacíky, dřívkáč, ohňová krabička nebo přenosné ohniště. Říkejte tomu, jak chcete. Někdo dřívkáče nenávidí a jiný je miluje. Já patřím do té druhé skupiny. Mám rád různé dřívkáče a sleduju, co kdo používá.

Osobně si myslím, že dřívkáč je pro jednotlivce lepší než rozdělávání oheň. Méně námahy, větší kontrola nad ohněm, lepší efektivita s menší spotřebou paliva. 

Ano, ano, je to další krám do batohu, ale má svoje využití.

Zkusil jsem leccos, s dřívkáči různých konstrukcí experimentuji dlouho. Nejčastěji používám skládací mini dřívkáč Firebox. Psal jsem o něm zde. 

Každopádně, proč bych si nemohl zkusit tenhle komín od TBS.

Materiál nerez, průměr válce 110 mm a výška složeného také 110 mm.

Váha jen a pouze 267 g.

Síťovaný obal. Dřívkáč se skládá ze tří různě velkých plechovek s otvory. Sestavení je jednoduché, dvě menší plechovky nasadíte do sebe a pak nasunete do té největší. Ok, lepší bude se podívat na video, ale je to fakt snadné.

Tím je vařič připravený k použití. Pokud na něj chcete postavit nádobu, je lepší použít dodávaný roštík. Pak už je to dokonalá sestava na vaření. 

Když najdete rovný terén, tak je i stabilní. 

Tah je dobrý, komínový efekt funguje. Otvory v dolní části přivádí dostatek vzduchu, ale i tak je potřeba se s tímhle druhem vařiče naučit.

Pokud ho moc nacpete, tak se bude dusit. Je potřeba nechat pracovat vzduch a oheň.

Také ho můžete nacpat dřevěným uhlím a používat dřívkáč jako kamínka.

Nebo ho použít jako závětří na lihový vařič

Složený vařič zabere trochu místa, ale dá se složit do nádobí Zebra, konkrétně do 12, 14 a 16ky. O tomto nádobí jsem psal zde.

Do vnitř dřívkáče zase můžete vložit plechový hrnek od 300 ml až do 700 ml. O skládacích hrncích jsem psal zde.

Vařič na dřívka je fajn, používám nejen na vaření, ale i jako malý oheň.

Spotřeba paliva je malá, opravdu stačí spalovat dřívka o průměru palce, tedy cca 2,5 cm. Čím bude dřevo sušší, tím lépe bude vařič fungovat.

Je jedno, jakou na něj dáte nádobu. Vejde se na něj cokoliv.

Nerez, ze kterého je udělaný, je kvalitní. Nekroutí se, a stačí po použití jen otřít.

Při používání dřívkáč změní barvu, ale to není vada. Naopak je vidět, že je používán.

Jak už jsem psal, dřívkáče mám rád a tenhle od TBS Outdoor je fajn. Kvalitně zpracovaný a jednoduchý na používání. 

Pokud Vás zajímají moje experimenty s dřívkáči, mrkněte na tento starší článek. 

Přidávám i odkaz do e-shopu a video na dřívkáč TBS Outdoor Salamander stove.

Hezký den přeje Kraken 

1 komentář

  1. dargen3
    dne 14.12.2021 v 9.36

    Dlouho jsem se dřívkáči bránil. Přece umím rozdělat oheň a nepotřebuju sebou tahat další plech navíc.. Nakonec ale zvědavost vyhrála a hned po prvním použití si troufnu říct, že toto je skoro zázračná krabička. Pro stejné pochybovače jako jsem byl já přidávám pár poznatků. Třeba se to bude někomu při rozhodování hodit 🙂

    V recenzi se píše: „Méně námahy, větší kontrola nad ohněm, lepší efektivita s menší spotřebou paliva.“ Co si pod tím představit? Spotřeba paliva oproti klasickému táboráku je tak 20x menší – na uvaření oběda stačí malá spadlá větev. Teplota plamene je odhadem tak o 20% vyšší ve srovnání se stejně velkým otevřeným ohněm. Skvěle funguje sekundární spalování a tak dřívkáč prakticky nekouří (pokud se nepřidá moc dřeva najednou). Za mě je tento dřívkáč prostě pecka a mohu jen doporučit 😉


Zanechat komentář