Přesně jako to před dvěma lety udělal kolega Thom. Golok se mu líbil a hned po krátkém používání si ho i lehce upravil. Zahladil a zakulatil ručku a největší čas strávil na výbrusu. Ten překopal a udělal řezivý konvex. Ano, jako sekáč by nůž fungoval i s továrním výbrusem, ale byl takový sekeroidní. Každopádně tepelné zpracování je dobré. Tvar čepele a hlavně ručky je na sekání ideální. Pokud chytnete golok za konec ručky, tak přímo cítíte, jak čepel padá na čumák. To je pro sekáč podstatné. 

Materiál čepele je slušná uhlíkovka 1075. Délka nože 430 mm a délka čepele 280 mm, tloušťka pak 5,5 mm a váha 785 g.

To je na sekáč slušná váha, ale pořád lehčí než sekerka. Pouzdro je kožené s průvlekem na opasek. Proti vypadnutí z nože z pouzdra jsou u hřbetu dva druky. Chtělo by to však lépe napasovat. V pouzdře je dost místa, čepel se tam mrská a může o kus povyjet a říznout do vybavení nebo do ruky. Jinak pouzdro vypadá pěkně a je i funkční. Je to drobnost, ale i na tomhle by Condor mohl zapracovat. Prostě jsou tu nedostatky.

Golok má hezký tvar. Mně se strašně líbí, je to jistá úchylka na velké sekáče. Kukri, parangy, klewangy, goloky. To vše jsem zkusil a stále mě lákají. Vím, že sekera je výkonnější a do našich podmínek i lepší, ale 🙂

Na odstraňování náletu, osekávání chvojí a čištění stezky je ideální.

Nechtěl bych s ním rubat půl lesa, ale na pár kulatin na stavbu přístřešku stačí.

Do dřeva se zakusuje dobře. Úprava výbrusu mu prospěla. Dá se s ním i nařezat chlupaté dřívko, ale je to spíš nouzovka. Udržet takhle velký a těžký nůž v jemném řezu je dřina.

Při sekání naopak není váha žádný problém. Ručka se příjemně drží, nevyklouzává z ruky. V zadní části je i dírka na pojistnou šňůru. Střenky ručky jsou z ořechu a jsou přinýtovány.

Větve do průměru 5 cm jdou na dva až tři seky. Někdy i na jeden, záleží co je ta za dřeva a jak se rána povede. Při přesekávání silnějších klád se už jeden zapotí. Ale to už je práce na sekeru nebo pilu.

Golok od Condoru mně překvapil. Je to slušně zpracovaný nůž. Pouzdro ze silné kůže. Je tam pár nedostatků, ale řekl bych, že je to solidní nůž za dobré peníze.

Výdrž ostří je uspokojivá, 1075 není žádný tvrdý materiál a dá se snadno brousit. Pokud hledáte nenáročného pracanta, tak golok vám můžu vřele doporučit. Není to žádná precizní ruční práce, ale neurazí. Jako základní pracovní nástroj bohatě stačí.

Hezký den přeje Kraken

 

Sdílet

6 komentářů

 1. Dobrý den,
  nepochopil jsem, proč představujete nůž, který je už výrazně upravený a zákazník si ho takto koupit nemůže. To, že Vám takhle funguje pro nás podstatně nic neznamená, pokud si nemůžeme/necheme nástroj upravit. Zajímal by mě Váš názor.

  • Každý si ho může upravit, ručku pilníkem nebo smirkem a výbrus také na smirkovém papíře. Ano na brusce to bude rychleji ale i ručně to půjde. Pokud si nechcete nůž upravovat, tak bude stejně fungovat. Ručka bude na několika místech dřít do ruky a výbrus nebude tak jedovatý jako je po úpravě. Co dál?

   • Kamil Belán 1.3.2018 v 19.59

    Jde mi hlavně o to, proč prodáváte produkt, který je potřeba upravit, aby fungoval tak, jak popisujete. Samozřejmě, že to dělat nemusíte, pak ale nemáte žádnou zkušenost s tímto nástrojem a recenze je zbytečná. Nechápu, co chcete poslední větou říct.

 2. kamile dost seriově vyráběných nožů je potřeba upravit. Neříkám, že každý, ale hodně kousků i dražších je potřeba doladit.

   • Petr Polanecky 2.3.2018 v 17.59

    Dobrý den, ono to pro někoho může být výzva nebo potěšení dodělat si nůž k obrazu svému. Personalizovat si ho. Já osobně jsem k tomu přišel až časem, po letech. Nyní se snažím každý nůž upravit, aby nevypadal, že právě vyjel z výrobní linky, ale aby vypadal, že někomu patří. Petr

Zanechat komentář